Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez
Blog

A sport hatása az immun- és emésztőrendszerre

jannes-jacobs-pMQgDg_8z88-unsplash

Ez egy olyan téma, ami szerintem mindenkit érint kortól, nemtől és életviteltől függetlenül. A megfelelően működő immunrendszer segítségével szervezetünk képes felismerni egyes külső fertőzéseket és saját beteg sejtjeinket is. Az emésztőrendszerünknek pedig gyakorlatilag létszüksége a rendszeresen mozgás. Ezt a két igen bonyolult rendszert egyszerűen erősíthetjük egy dologgal a sportolással!

Immunitás

Több esetben olvashatunk arról, hogy a rendszeres mozgás erősíti az immunrendszerünket, de azt kevesen tudják, hogy ez a folyamat pontosan, hogy is megy végbe. Az intenzív testmozgás megnöveli a szervezet oxigén- és tápanyagigényét, emellett a vérnek is fokozza a szállítókapacitását. A rendszeresen sportolóknál intenzívebb a vérképzés, aktívabb a vörös csontvelő, emellett intenzívebb a vérkeringés, ami azt eredményezi, hogy nehezebben maradnak meg a kórokozók, a vér ugyanis több ellenanyagot szállít (úgynevezett felületi antitestet) a szervezetben.

Azon kívül, hogy az edzés az egész testre pozitív hatással van, számos összefüggés bizonyítja a stresszcsökkentő hatását is. A stressz, pedig ha hosszabbtávon kísér minket rombolóan hathat az immunitásunkra. Így nemcsak testileg végez igazán jó munkát a sport a szervezetünkkel, de közvetetten is hatással van ránk, hiszen a mozgás alatt lemegy rólunk az egész napi stressz, és a végén nem marad más, csak boldogság, amit az endorfinnak köszönhetünk és persze magunknak, hogy megcsináltuk!

Emésztőrendszer

A bélrendszer sokkal több, mint amit hiszünk róla, elképesztő milyen összetett folyamatokat menedzsel azért, hogy fittek, egészségesek és energikusak legyünk minden nap. A jól működő anyagcsere-folyamatok egyik szuper képessége, hogy megvédik a szervezetet a betegségektől. Azért, hogy ez az egyensúly megmaradjon szükséges hozni a heti mozgásminimumot: az ideális a heti legalább két-három alkalom, intenzív mozgásból alkalmanként 20-35 perc, könnyebb forma esetén legalább 50-60 perc szükséges. Ha belegondolunk akkor ezt nem annyira nehéz tartani, válaszunk olyan mozgásformát, amit szeretünk.

Vizsgálatok szerint a mozgásszegény életmódot folytató emberek gyakran panaszkodnak krónikus székrekedésre, ehhez kapcsolódó aranyeres panaszokra. Továbbá azt is bizonyított tény, hogy az ülő életmódot folytatók körében lényegesen gyakoribbak a gyomor-bélrendszer rosszindulatú daganatai. Ami nem meglepő hiszen a léha bélmozgás következtében a béltartalom és a benne található méreg- és rákkeltő anyagokkal együtt hosszabb időt tölt a bélcsatornában, így hosszabb időn át fejti ki károsító hatásait. A rendszeres mozgást végzők bélmozgásai élénkebb, székletürítésük rendszeresebb, ami csökkenti az említett kockázatokat.

Több kutatás is bizonyította már, hogy a mozgás még a tumorok kialakulásának valószínűségét is csökkenti. Például egy tanulmány szerint: vizsgált 65 ezer, rendszeresen sportoló amerikai nőnél jóval ritkábban fordult elő a változókor után mellrák, mint a nem mozgóknál. Az is bebizonyított tény, hogy a sport csökkenti a vastagbélrák valószínűségét. Ugyanilyen tény, hogy az inaktív embereknek kétszer akkora esélyük van szívbetegségekre, mint az aktívan mozgóknak. A mozgás ugyanakkor megelőzheti a stroke-ot, a magas vérnyomást és koleszterinszintet is csökkenti, valamint a cukorbetegség kialakulására is 30 %-kal kisebb esélyük van ha rendszeresen mozgunk. Azt gondolom a fenti kutatások és a leírtak nyomos érvek a mozgás mellett. Legyetek jók és persze mindig mozgásban!